Wiadomości

Bezpieczna Wielkanoc

Data publikacji 03.04.2015

Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla policjantów pełniących wtedy służbę, to jednak czas intensywnej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli a wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne. Gdy poczujemy się zagrożeni, lub dotknięci przestępstwem, nie wahajmy się zwrócić o pomoc.

W okresie przedświątecznym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie na dworcach czy w centrach handlowych, pojawią się też policjanci. Oprócz tych umundurowanych, czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem jest zapobieganie kradzieżom kieszonkowym. Kieszonkowcy wykorzystują nasze rozkojarzenie i tłok, który często sami tworzą. Nie przechowujmy zatem dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy też uwagę na podręczne torby - nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu, powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany kod pin. Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet, jeżeli kieszonkowiec sięgnie do naszej kieszeni, to nie stracimy całej kwoty.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, złodzieje „pracują”. Dlatego też na osiedlach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policyjnych, które będą czuwać, by nasze mieszkania były bezpieczne. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając, musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie, aby po powrocie nie zastała nas niemiła „niespodzianka”. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi wiele czasu w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci muszą być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Zarówno wtedy, gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie odkrycia przestępstwa, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.

Powrót na górę strony