Wiadomości

Wprowadzono dwa stopnie alarmowania

Data publikacji 22.07.2016

Od 20 lipca do 1 sierpnia w całej Polsce obowiązuje pierwszy stopień alarmowy Alfa oraz drugi stopień alarmowy CRP Bravo. Ten pierwszy wprowadza się w związku z podejrzeniem zdarzenia terrorystycznego, a drugi w związku z groźbą ataku na państwowe systemy teleinformatyczne. W praktyce oznacza to, że policja oraz pozostałe organy administracji publicznej, będą zobowiązani do przeprowadzania wzmożonych kontroli w całym kraju.

O wprowadzeniu dwóch stopni alarmowych zdecydowała wczoraj (20.07) pani premier Beata Szydło w stosownym zarządzeniu. Weszło one w życie w środę od północy i potrwa do północy poniedziałku 1 sierpnia.

Wydanie tej decyzji wiąże się bezpośrednio z rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży. Przypomnijmy: na mocy ustawy antyterrorystycznej, Premier RP może wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie te mają swoje odpowiedniki w wersji dla cyberprzestrzeni, oznaczane sufiksem -CRP.

Pierwszy stopień alarmowy Alfa wprowadza się w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia terrorystycznego, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Jego wprowadzenie ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Wprowadzenie stopnia ALFA to ogólne ostrzeżenie dla organów administracji publicznej, związane z pozyskaniem informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia terrorystycznego o trudnym do przewidzenia rodzaju i zakresie. Oznacza to wzmożone kontrole miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Wszelkie podejrzane incydenty, np. pozostawione bez opieki bagaże, podejrzanie wyglądające auta, dziwnie zachowujące się osoby, muszą być zgłaszane właściwym służbom. Urzędy i instytucje muszą też sprawdzić swoje systemy alarmowe i procedury ewakuacji.

W tym samym czasie na terenie całego kraju obowiązuje stopień alarmowy BRAVO CRP – dotyczący bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Jednostki odpowiedzialne za jego przestrzeganie, będą prowadzić wzmocniony monitoring sieci. Nakłada on obowiązki takie jak poinformowanie personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych o konieczności większej czujności, zapewnienie dostępu w trybie alarmowym tego personelu, sprawdzenie kanałów łączności z innymi podmiotami biorącymi udział w reagowaniu kryzysowym, przeprowadzeniu przeglądu procedur alarmowych, sprawdzeniu aktualnego stanu bezpieczeństwa, a także przeprowadzeniu oceny zagrożeń na bieżący poziom bezpieczeństwa.

Pod lupą urzędników i policjantów znajdą się miejsca użyteczności publicznej oraz duże skupiska ludności. 

Powrót na górę strony