Odblaski ratują życie!
Jesienią zmrok zapada wcześnie, a piesi poruszający się po nieoświetlonych drogach są słabo widoczni dla kierowców, dlatego apelujemy o noszenie odblasków. Nawet jeden może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego. W myśl obowiązujących przepisów, kto porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Za jego brak grozi mandat, ale najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo.
Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego autem z odległości około 20 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 - 300 metrów. Jest to odległość, która pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Niestety, wciąż wiele osób myśli, że w światłach reflektorów samochodu widać ich tak dobrze, jak oni widzą auto. Są też tacy, którzy uważają, że włączenie telefonu komórkowego zadziała jak odblask.
Przypominamy również, że pieszy powinien iść lewą stroną jezdni. Jeśli wzdłuż jezdni jest pobocze, powinien na nie zejść, widząc samochód. Jeśli natomiast wzdłuż drogi jest chodnik, korzystajmy z niego. Nie należy przechodzić przez jednię w miejscach do tego niewyznaczonych. Nawet jeśli wchodzimy na przejście dla pieszych, upewnijmy się, czy coś nie jedzie.
Apelujemy również do kierowców, by w pobliżu przejść dla pieszych szczególnie uważali. Za wymijanie auta, które zatrzymało się przed przejściem dla pieszych grozi 10 punktów karnych i 500 zł mandatu. Jeśli widzimy kogoś na przejściu, zatrzymajmy się i ustąpmy mu pierwszeństwa.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Spot „Noś odblaski!” powstał przy współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie z firmą Imagine Studio Filmowe.
Film Odblaski ratują życie!
Pobierz plik Odblaski ratują życie! (format mp4 - rozmiar 9.96 MB)