Wiadomości

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Data publikacji 03.08.2018

Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. Prognozy na następne dni nadal przewidują wysokie temperatury. To właśnie w takich sytuacjach, pozostawione w samochodzie dzieci narażone są na ogromne niebezpieczeństwo.

Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, bezwzględnie reagujmy. Jak najszybciej należy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Sami nie odchodźmy od samochodu, lecz poczekajmy na przybycie służb ratunkowych, którym wskażemy dokładnie miejsce.

Jeżeli wiemy, że oczekiwanie na przyjazd służb zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę wyciągnięcia jej z samochodu. Możemy nawet bez obaw o konsekwencje prawne stłuc szybę w takim samochodzie. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”

Przypominamy! Odchodząc od samochodu nigdy, pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy dziecka, które z nami podróżuje, bez opieki. Pozostawienie, nawet na chwilę, może nieść za sobą poważne konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale również i karne. Każdy, kto zachowuje się w sposób nieodpowiedzialny, dopuszczając do takich sytuacji musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z artykułu 160  Kodeksu Karnego. Zgodnie z jego treścią osoba, która naraża innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat, a jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do pięciu lat.

 

Powrót na górę strony