Ostrożnie na drodze!
Mysłowicka policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, błoto pośniegowe. Jest ślisko. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Szybko robi się ciemno więc zachowajmy szczególną ostrożność i uważajmy na pieszych.
Zima to trudny okres, niejednemu kierowcy spędzający sen z powiek. Szybko zmieniają się wtedy warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a w także błoto pośniegowe, które jest bardzo niebezpieczne. To powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Apelujemy o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, ale pamiętajmy, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.
Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.
Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.
W tym okresie bardzo szybko zapada zmrok. W rejonach przejść dla pieszych, ale nie tylko, zachowujmy szczególną ostrożność i uważajmy na tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do pieszych apelujemy o korzystanie z elementów odblaskowych - znacznie zwiększa to odległość z jakiej kierowcy mogą Was dostrzec po zmroku.