Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 18 do 24 lutego, to kolejna edycja inicjatywy koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób dotkniętych przestępstwem.
W Polsce dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. która została uchwalona z uwagi na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.
Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.
Dyżury w Komendzie Miejskiej Policji w Mysłowicach prowadzone będą przez policjantów wydziału kryminalnego i prewencji.
Porad prawnych udzielać będą także dzielnicowi w ramach swoich dyżurów zgodnie z harmonogramem:
Dyżur dla mieszkańców dzielnicy Brzezinka:
Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Reja 28
- wtorek 19 lutego od godz. 18.00. do godz. 19.00.
Dyżur dla mieszkańców dzielnicy Krasowy:
Szkoła Podstawowa nr 17, ul. PCK 209b
- czwartek 21 lutego od godz. 18.00. do 19.00.
Dyżur dla mieszkańców dzielnicy Wesoła - Ławki:
Szkoła Podstawowa nr 15, ul. Piastów Śląskich 8
- środa 20 lutego od godz. 11.00. do 12.00.
W Prokuraturze Rejonowej w Mysłowicach w dniach 18 - 22 lutego osoby zainteresowane fachową poradę prawną mogą uzyskać w godzinach 9.00 - 15.00.