Profilaktycznie o dopalaczach i narkotykach
Mysłowiccy policjanci kontynuują profilaktyczne spotkania z młodzieżą w ramach kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają". Podczas wizyt w szkołach policjanci informują o zagrożeniach zdrowotnych, konsekwencjach prawnych oraz o skutkach społecznych, wynikających z zażywania środków psychoaktywnych i uzależnień. W ostatnich dniach stróże prawa odwiedzili uczniów ze szkół podstawowych nr 1 i 15.
Od początku kwietnia policjanci odwiedzają młodzież z mysłowickich szkół w ramach kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają", której hasło brzmi "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty". Celem spotkań jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego.
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Działają na ośrodkowy układ nerwowy, wpływają negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanek ziół, suszu, kadzidełek czy naklejek, tzw. tatuaży. Sprzedawane są w sklepach lub przez internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem: „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
- wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
- złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
- stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
- zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
- kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
- próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
- nieuzasadnione ataki złości, agresji;
- wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
- wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
- pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
- zmiana zapachu ciała.