Urządzenia transportu osobistego – hulajnogi elektryczne
Na ulicach wielu miast, także w Mysłowicach, pojawiły się nowe rodzaje urządzeń do przemieszczania – hulajnogi elektryczne. Widok uczestnika ruchu na nowym typie pojazdu zawsze rodzi pewne kontrowersje, zarówno wśród pieszych, jak i kierowców. Poniżej wyjaśniamy jaki jest status prawny użytkownika hulajnogi elektrycznej według obowiązujących przepisów.
Sytuacja w zasadzie jest analogiczna do okresu, w którym na drogach pojawiały się pierwsze zwykłe hulajnogi, deskorolki czy rolki. Urządzenia te także stanowiły swojego rodzaju problem wśród użytkowników dróg. Hulajnoga elektryczna stwarza jednak inny poziom zagrożenia, choćby dlatego, że potrafi rozpędzić się do prędkości ponad 30 km/h.
W obecnym stanie prawnym hulajnogi elektryczne nie spełniają przesłanek żadnej kodeksowej kategorii pojazdu, zatem ich użytkownicy są traktowani jako… piesi. Lokalizacją dla takich hulajnóg jest więc chodnik lub droga dla pieszych. Pamiętajmy jednak, że pieszych także dotyczą zasady prawa o ruchu drogowym, w tym szereg ograniczeń.
Każdy pieszy, w tym i użytkownik hulajnogi elektrycznej, zasadniczo zobowiązany jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli pobocza nie ma lub czasowo nie można z niego korzystać, jadący na hulajnodze elektrycznej może poruszać się jezdnią, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania przejazdu pojazdom.
Pamiętajmy! W razie poruszania się po poboczu lub drodze obowiązkowo należy trzymać się lewej strony, tak żeby widzieć nadjeżdżające samochody. Osoby na hulajnogach elektrycznych mają obowiązek jechać jeden za drugim. Tylko na drogach o małym ruchu i w warunkach dobrej widoczności dwie osoby mogą jechać obok siebie.
Co z przekraczaniem jezdni?
Aby dostać się na drugą stronę jezdni, z elektrycznej hulajnogi powinno się zejść i przeprowadzić ją.
Co z drogą dla rowerów?
Tak jak zwykły pieszy, osoba jadąca na hulajnodze elektrycznej z drogi dla rowerów może korzystać tylko w razie braku chodnika lub pobocza, lub niemożności skorzystania z nich. Wtedy osoba zobowiązana jest ustąpić miejsca rowerzystom.
Co po zmierzchu?
Jadący na hulajnodze elektrycznej po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Co ze strefą zamieszkania?
Obostrzeń i uregulowań dotyczących ruchu dla użytkowników hulajnóg nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefietej zwanej azylem dla pieszych, jadący na hulajnodze elektrycznej korzysta z całej szerokości drogi i ma zawsze (jako pieszy) pierwszeństwo przed pojazdem.
Trwają prace legislacyjne, które w niedługim czasie obejmą użytkowników hulajnóg elektrycznych nowymi rozwiązaniami prawnymi.