Wiadomości

"Prędkość i hamowanie" - wspólne działania dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Data publikacji 18.09.2020

W ramach działań Roadpol Safety Days, koordynowanych przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego, policjanci drogówki z komendy w Mysłowicach i KWP w Katowicach oraz przedstawiciele Automobilklubu Mysłowickiego zorganizowali dziś pokaz pn. "Prędkość i hamowanie". Zintensyfikowane działania mają na celu dążenie do "wizji zero" - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. A jak w liczbach wygląda sytuacja na drogach województwa śląskiego i miasta Mysłowice?

W dniach 16-22 września 2020 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). Działania ukierunkowane są na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników. Z policyjnych statystyk wynika, że średnio co 3 dni ktoś traci życie w wypadku drogowym na terenie województwa śląskiego. Pocieszający jest fakt, że liczba wypadków, zabitych i rannych w tym roku jest mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (dane aktualne na dzień 17.09.2020r.):

 • 1666 wypadków (o 398 mniej niż w 2019r.),
 • 91 zabitych (o 8 mniej niż w 2019r.),
 • 1518 rannych (o 578 mniej niż w 2019r.)

W samych Mysłowicach w 40 wypadkach na drogach zginęły 2 osoby, a 46 zostało rannych. Między innymi dlatego dzisiaj przy ul. Obrzeżnej Północnej policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego KMP w Mysłowicach i KWP w Katowicach oraz przedstawicielami Automobilklubu Mysłowickiego przygotowali pokaz pn. "Prędkość i hamowanie". W pokazie udział wziął poszkodowany w wypadku rowerzysta, a gościem specjalnym wydarzenia był perkusista m.in. zespołu Myslovitz Wojtek Kuderski. Ubrana na czarno młodzież z I LO w Mysłowicach na transparentach prezentowała policyjne statystyki zdarzeń drogowych. Dodatkowym akcentem pokazu była trumna i worek, które symbolizowały dwie ofiary śmiertelne wypadków na drogach naszego miasta. Celem przeprowadzonych działań było wyrobienie wśród uczestników ruchu drogowego nawyku konieczności zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i dostosowania prędkości pojazdu do obowiązujących ograniczeń oraz warunków na drodze. Zgromadzeni na pokazie widzowie mogli zobaczyć jak zmienia się droga hamowania pojazdu w zależności od stanu nawierzchni drogi, a także od prędkości z jaką się porusza. W trakcie spotkania organizatorzy zwrócili też uwagę na niebezpieczne zachowania rowerzystów i przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Dziękujemy za udział wszystkim obecnym przedstawicielom mediów, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach, instytucjom i firmom zaangażowanym w pokaz, a także uczniom i wychowawcom z I Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach.

 • uczniowie z I LO w Mysłowicach z transparentami podczas pokazu "Prędkość i hamowanie"
 • uczestnicy pokazy "Prędkość i hamowanie" z transparentami
 • uczestnicy pokazu, policjanci, trumna i worek
 • stoją od prawej: Maciej Krzewski - Automobilklub Mysłowicki, nadkom. Aleksandra Jasińska - Naczelnik WRD KMP Mysłowice, kom. Tomasz Bratek - WRD KWP w Katowicach
 • przedstawiciel Automobilklubu Mysłowickiego przez mikrofon zwraca się do zgromadzonych uczestników pokazu
 • uczennice z I LO przebrane za śmierć
 • trumna drewniana
 • kom. Tomasz Bratek podczas wywiadu dla telewizji

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 49.33 MB)