Wiadomości

Odpowie za złamanie sądowego zakazu

Data publikacji 24.09.2020

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 27-letniego mysłowiczanina, który kierował volkswagenem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Przed sądem, za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu i niewykonywanie poleceń mundurowych, stanie także jego 25-letnia partnerka, która okazała się właścicielką samochodu. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia, a kobiecie grzywna lub areszt.

Wczoraj około godziny 15.00 na ul. Wyspiańskiego policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli volkswagena, którego kierujący nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa i nie zastosował się do obowiązującego w tym miejscu zakazu ruchu. Po zatrzymaniu pojazdu kierowca i jego pasażerka próbowali oddalić się pieszo z miejsca kontroli. Ponadto kobieta była bardzo opryskliwa w stosunku do mundurowych i nie wykonywała ich poleceń. Stróże prawa żeby zapanować nad interwencją zmuszeni byli do użycia siły fizycznej. Po opanowaniu sytuacji mundurowi ustalili, że kierującym był 27-letni mieszkaniec Mysłowic, a pasażerką jego 25-letnia partnerka. W wyniku sprawdzenia w policyjnych systemach na jaw wyszło, że wobec mężczyzny sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów. Okazało się także, że właścicielką volkswagena jest 25-latka. Tym samym kobieta popełniła kolejne, po niestosowaniu się do poleceń policjantów, wykroczenie polegające na dopuszczeniu do prowadzenia pojazdu przez osobę niemającą uprawnień do kierowania. Mundurowi odholowali volkswagena na koszt właściciela, a mężczyzna i jego partnerka za swoje zachowanie odpowiadać teraz będą przed sądem. Kierowcy za niestosowanie się do sądowego zakazu może grozić do 5 lat więzienia, a kobiecie za popełnione wykroczenia grozi grzywna lub areszt.

Przypominamy:

art. 65a Kodeksu wykroczeń

Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności  albo grzywny.

art. 96  Kodeksu wykroczeń

par. 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:

2) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień

podlega karze grzywny.

Powrót na górę strony