Dzielnicowi sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych
Niskie temperatury szczególnie nocą dają się we znaki osobom niemającym schronienia. Los takich osób nie jest obojętny mysłowickim mundurowym, dlatego w swojej służbie dzielnicowi codziennie sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych. Policjanci sprawdzają ich przygotowanie do trudnych warunków i niskich temperatur oraz przekazują im informacje o miejscach, w których mogą szukać pomocy. Stróże prawa apelują też do mieszkańców o przekazywanie informacji dot. osób bezdomnych i samotnych.
Zima to czas, kiedy policjanci prowadzą wzmożone kontrole miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Wszystko dlatego, że to właśnie oni są grupą, której życie i zdrowie jest szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej osoby bezdomne i potrzebujące pomocy szukają schronienia przed zimnem. Nie zwracają oni uwagi na to, że większość pustostanów przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na stan techniczny. Dzielnicowi z mysłowickiej komendy sprawdzają opuszczone budynki, ogródki działkowe, przystanki i klatki schodowe oraz wszystkie te miejsca, o których wiedzą, że mogą tam schronić się osoby potrzebujące. Wszystko po to, by zapobiec wychłodzeniu tych osób. Podczas prowadzonych kontroli, stróże prawa informują ich o tym, z jakich form pomocy mogą skorzystać, gdzie są wydawane ciepłe posiłki, a także przypominają o miejscach, gdzie osoby samotne i bez dachu nad głową mogą odpocząć, przespać się i wykąpać.
Ponadto mundurowi, realizując założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, współpracują ze społeczeństwem, dzięki czemu zdobywają informacje o osobach samotnych, narażonych na wychłodzenia organizmu i zamarznięcia. Pomocna jest im w tym zakresie także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie obszary przebywania osób bezdomnych wskazywane są anonimowo na mapę. Mając rozpoznanie w terenie sprawdzają uzyskane informacje.
Apelujemy o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę.
Przypominamy też, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.