Wiadomości

Rozszerzone zasady bezpieczeństwa w Polsce

Data publikacji 22.03.2021

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się - liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego zasady bezpieczeństwa w całym kraju zostały rozszerzone. Pamiętajmy, że takie proste zachowania jak: noszenie maseczek, dystans społeczny, dezynfekcja - to podstawa w zwalczaniu dalszej transmisji wirusa. Tylko wspólnymi siłami oraz dojrzałym i odpowiedzialnym zachowaniem społeczeństwa możemy wygrać walkę z pandemią. Policjanci będą egzekwować obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie zmniejszyć transmisję koronawirusa w społeczeństwie.

Przypominamy: wszystkie aktualne zasady bezpieczeństwa, w tym obowiązujące od 20 marca do 9 kwietnia, znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej w zakładce Koronawirus: szczepienia i ważne informacje.

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034). W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc.

Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęto decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo praca zdalna rekomendowana jest wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady zostały wprowadzone z dniem 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

Teks na niebieskim tle: Rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę od 20 marca do 9 kwietnia

Policjanci od początku epidemii kontrolują sposób realizowania obowiązujących przepisów sanitarnych. Te, które aktualnie obowiązują w całym kraju, nie są niczym nowym. Po raz kolejny apelujemy o ich przestrzeganie.

Aby postępować zgodnie z obowiązującym prawem, musimy używać maseczek ochronnych. Stosowane do tej pory przyłbice, chusty czy szaliki mogą być wciąż noszone, ale jako dodatkowy środek ochrony, poza maseczką. Zasada ta obowiązuje zarówno w przestrzeni publicznej - na ulicach, placach czy deptakach - jak i w sklepach. Ważne, aby używać maseczki w sposób właściwy - musimy mieć dokładnie zasłonięte usta, jak i nos. Nic nie daje maseczka noszona na brodzie, ponieważ odsłanianie nosa nie zatrzymuje transmisji wirusa.

Czas pouczeń i przypominania o obostrzeniach już minął. Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy oraz ograniczenia reagując na łamanie obowiązujących przepisów związanych z pandemią koronawirusa. Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami prowadzonymi przez mundurowych i pracowników inspekcji sanitarnej. Osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie odpowiedzialności społecznej, a przez to odciążenie służby zdrowia.

Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Policji i znak zakazu z grafiką wirusa

Powrót na górę strony