Działania dla poprawy bezpieczeństwa "Prędkość i hamowanie"
Policjanci mysłowickiej drogówki oraz przedstawiciele Automobilklubu Mysłowickiego zorganizowali w miniony piątek pokaz pn. "Prędkość i hamowanie". Celem pokazu było wyrobienie wśród uczestników ruchu drogowego nawyku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i dostosowania prędkości pojazdu do obowiązujących ograniczeń oraz warunków na drodze.
Od czego zależy długość drogi hamowania? Jaką odległość w ciągu 1 sekundy pokonuje pojazd jadący z prędkością 50 km/h? Jakie są najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych z udziałem pieszych? Na te i inne pytania odpowiadali policjanci oraz przedstawiciele Automobilklubu Mysłowickiego na specjalnie przygotowanym pokazie "Prędkość i hamowanie". Wydarzenie zorganizowano w miniony piątek w rejonie przejścia dla pieszych na ul. Obrzeżnej Północnej.
Celem przeprowadzonych działań było wyrobienie wśród uczestników ruchu drogowego nawyku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i dostosowania prędkości pojazdu do obowiązujących ograniczeń oraz warunków na drodze. Zgromadzeni na pokazie widzowie mogli zobaczyć jak zmienia się droga hamowania pojazdu w zależności od stanu nawierzchni drogi, a także od prędkości z jaką się porusza. W trakcie spotkania organizatorzy zwrócili też uwagę na niebezpieczne zachowania rowerzystów i przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz zmiany w przepisach ruchu drogowego, które weszły w życie 1 czerwca br.
Nowe regulacje nadają pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju), ale nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Dziękujemy za udział wszystkim obecnym przedstawicielom mediów, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach, Straży Miejskiej w Mysłowicach, a także podopiecznym i wychowawcom Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Radość" w Mysłowicach.