Wiadomości

Mamo! Tato! Tutaj Jestem

Mysłowiccy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Miejską w Mysłowicach przeprowadzili działania profilaktyczne na terenie Centrum Handlowego Quick Park. Celem kampanii informacyjno - edukacyjnej pn. „Mamo! Tato! Tutaj Jestem” jest przeciwdziałanie i zapobieganie zagubieniom dzieci w miejscach dużych skupisk ludności.

Śląska Policja rozpoczęła nową kampanię społeczną pn. „Mamo! Tato! Tutaj Jestem”. Na działania składają się bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami miast, edukacja najmłodszych i ich rodziców. Ma to za zadanie przestrzegać i chronić najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa przed zaginięciami. W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń. Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że zatłoczone lokalizacje, jak place zabaw, wesołe miasteczka, imprezy masowe, dworce kolejowe i autobusowe czy duże centra handlowe to miejsca, gdzie dzieci, poza zagubieniem, mogą być narażone na wiele innych zagrożeń. W takim otoczeniu łatwiej o anonimowość, która sprzyja zagrożeniom związanym z kontaktem dziecka z obcymi osobami mającymi złe intencje. Brak uwagi ze strony rodzica w połączeniu z dziecięcą naiwnością, mogą zostać wykorzystane przez takie osoby, które będą chciały np. „poczęstować dziecko smakołykami”, „pokazać ładnego pieska”, „zaprosić na wycieczkę fajnym samochodem” itd.

Mundurowi podczas dzisiejszego spotkania rozmawiali i uświadamiali opiekunów o wadze problemu, jakim jest właściwe sprawowanie opieki nad dzieckiem przez rodzica oraz niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą decyzje dzieci niekonsultowane z rodzicami.  Rozmówcy chętnie uczestniczyli w prowadzonych działaniach, a najmłodsi otrzymali nagrody rzeczowe z hasłem prowadzonej kampanii.
 

  • policjant z dzieckiem i opiekunem
  • gadżety
  • Strażnik Miejski w Mysłowicach z dzieckiem i opiekunem
  • podpisywanie opaski
  • chłopiec
  • mama z synem
Powrót na górę strony