Wiadomości

Profilaktyk z wizytą u seniorów

Data publikacji 26.08.2023

Policyjny profilaktyk odwiedził wczoraj podopiecznych Dziennego Domu Seniora "Senior +" mieszczącego się przy ul. Świerczyny 1 w Mysłowicach. Mundurowy przekazał seniorom informacje na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeciwdziałania przemocy domowej oraz przestępstw na tzw. wnuczka, policjanta.

Mysłowicki policjant  odwiedził Dzienny Dom Senior+ w Mysłowicach, gdzie przekazał zgromadzonym podopiecznym informacje na temat zasad bezpieczeństwa, ostrzegł o ciągłym występowaniu przestępstw na tzw.  wnuczka, policjanta itp. oraz omówił założenia akcji "Seniorze - nie daj się oszukać". Mundurowy przekazał również  dane kontaktowe do dzielnicowych z KMP w Mysłowicach. Poruszono także tematykę związaną z  przemocą w rodzinie oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Na koniec policjant odpowiedział na pytania zgromadzonych seniorów.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc na nr alarmowy 112.
  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł -spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś o pomoc sąsiada,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów bez dokładnego zapoznania się z zapisami i konsekwencjami,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu bezpiecznym, trudno dostępnym dla przestępców,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

    Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

Apelujemy o czujność!

Zwracamy się też z apelem, zwłaszcza do członków rodziny i krewnych — informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich łatwowierność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okolicznościowe, a nawet przypadkowe spotkania na ulicy do ostrzegania bliskich przed zagrożeniami.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Powrót na górę strony