Wiadomości

Dzielnicowy wraz ze Strażą Rybacką kontrolował zbiornik Hubertus

Data publikacji 28.01.2024

Dzielnicowy dzielnicy Piasek wspólnie z przedstawicielami Straży Rybackiej kontroluje na bieżąco zbiornik wodny Hubertus, który znajduje się w jego rejonie służbowym. Wspólny patrol jest okazją do kontroli przestrzegania prawa przez wędkarzy, ale również sprawdzeniu, czy ktoś nie wchodzi na zamarzniętą taflę jeziora.

Dzielnicowy dzielnicy Piasek regularnie kontroluje zbiornik Hubertus, który znajduje się w podległym mu rejonie. Tym razem dzielnicowego wsparli przedstawiciele Straży Rybackiej. Wspólny patrol, był okazją do sprawdzenia, czy wędkarze przestrzegają prawa i łowią zgodnie z przepisami. Mundurowy kontrolował również z okazji zbliżających się ferii zimowych, czy nikt nie wchodzi na zamarzniętą taflę jeziora. Takie kontrole w okresie ferii będą organizowane systematycznie, tak by przypominać śmiałkom, którzy odważą się wejść na lód, jakie ryzyko podejmują. 

Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Pamiętajmy jednak, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Grubość lodu ulega ciągłym zmianom i jest ona zróżnicowana na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie, bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego, może zakończyć się tragicznie!

  • W przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny
Powrót na górę strony