Dla dzieci

RADY DOTYCZĄCE MŁODZIEŻY

 

Ofiarami przestępstw są nie tylko dzieci, ale i młodzież, dlatego też ważne jest aby i jej zwrócić uwagę na bezpieczne zachowania. Prosimy by najważniejsze z nich zostały im przez Państwa przekazane: 
 

  1. wchodząc z domu, kolonii, oddalając się od biwaku czy innego miejsca noclegu informujcie będących z wami rodziców, opiekunów czy kolegów – gdzie wychodzicie, z kim i kiedy wrócicie.
  2. Jako trasę przemarszu wybierajcie miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe – unikając bezludnych skrótów.
  3. Ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje
  4. Unikajcie jeżdżenia autostopem.
  5. Nie podchodźcie za blisko jeśli ktoś z auta pyta Was o drogę.
  6. Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu  
  7. Posiadane ze sobą dokumenty schowajcie w wewnętrznych kieszeniach ubrania
  8. Gotówkę rozdzielcie w kilka miejsc, pozostawiając równocześnie kilka drobnych monet na niewielkie zakupy albo bilety.
  9. Będąc na peronie, czy przystanku obserwujcie dyskretnie osoby stojące w pobliżu, zwłaszcza jeżeli interesują się wyglądem i bagażem innych. Może to być złodziej typujący sobie lub kolegom ofiarę.
  10. Lepiej wcześniej zaopatrzcie się w odpowiednią ilość biletów, unikając stania w kolejce przed kasą. Tym sposobem można uchronić się przed złodziejami kieszonkowymi czy bagażu – wykorzystującymi pośpiech i zdenerwowanie kupujących.
  11. Poproście kogoś z rodziny o odprowadzenie na dworzec i pomoc we wsiadaniu do pociągu, zwłaszcza gdy zakup biletów nastąpi bezpośrednio przed wyjazdem.
  12. Zwróćcie szczególną uwagę na swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania. Zamieszanie w tym momencie to również jeden z dogodniejszych momentów do działania dla złodziei bagażu czy kieszonkowych. Lepiej odczekać moment ścisku i wsiąść czy opuścić pojazd swobodnie.
  13. Wsiadając do pustego autobusu, czy pociągu zajmujcie miejsca przy kierowcy, drużynie konduktorskiej lub wśród grona budzących zaufanie pasażerów (np. rodziny z dziećmi czy osób starszych).
  14. Zajmując miejsce posiadany bagaż pozostawiajcie pod ręką albo na widoku i zwracajcie na niego szczególną uwagę podczas ruchu podróżnych na stacjach, czy przystankach. Zdarzały się bowiem przypadki pomyłkowego zabrania bagażu przez współpasażerów.
  15. Nie śpijcie w podróży, szczególnie gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych np. z rodziny, które jednocześnie gwarantują, że nie zasną. Jeśli będzie taka możliwość lepiej zamknijcie się w przedziale. Do podróży nocnych lub kilkudniowych wybierajcie zamykaną kuszetkę.
  16. Bezwzględnie nie spożywajcie alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami – zaśniecie i obudzicie się bez swoich rzeczy.
  17. Rzeczy podręczne, potrzebne w podróży zapakujcie na wierzchu. Unikniecie okazywania zawartości walizki podczas ich wyszukiwania w jej wnętrzu.
  18. Jeśli trzeba - zażyjcie sami lub podajcie dzieciom środki przeciwwymiotne. Złe samopoczucie wywołane “chorobą lokomocyjną” to straszna męczarnia osłabiająca naszą czujność, uwagę i siłę woli.

 

Powrót na górę strony